Wiatrówka karabinek BSA R-10 4,5 mm R/H EK<17J

Wiatrówka karabinek BSA R-10 4,5 mm R/H EK<17J

3 699,00 zł

Powiadom mnie o dostepności

Dane techniczne:

Kaliber: 4,5 mm (.177)
Energia kinetyczna pocisku: poniżej 17J
Lufa: gwintowana
Długość całkowita: 940 mm
Długość lufy: 310 mm
Waga: 3,1 kg
Maksymalne ciśnienie w zbiorniku: 232bar
Pojemność zbiornika: 200 ml
Producent: BSA Guns, Wlk. Brytania

dodatkowe informacje

Wiatrówka BSA R-10 4,5 mm R/H EK<17J

R-10 jest wiatrówką z wielu przyczyn przypominającą SuperTena - wymienna butla sprężonego powietrza o pojemności 200 ml, magazynek umożliwiający oddanie 10 strzałów, charakterystyczna linia łoża i kolba z wysoko wyprofilowaną baką, to elementy, które na pierwszy rzut oka przypominają bestsellerowego poprzednika. Ale to mylne, gdyż wiatrówka jest efektem nowego podejścia do konstrukcji i w niewielkim tylko stopniu powiela funkcjonujące rozwiązania, m.in. regulowany spust i wymienną butlę sprężonego powietrza.

Wiatrówka łączy niezależność działania połączoną z dużą szybkostrzelnością (zarówno teoretyczną, jak i praktyczną), oraz zdumiewającą powtarzalnością strzałów uzyskaną dzięki zaworowi przepływu powietrza - specjalnie w tym celu opracowanego przez Johna Bowketta - różnice to zaledwie 1 m/s!

Wspomniana niezależność, to możliwość oddania nawet 170 strzałów (dla kalibru 4,5 mm) z jednego ładowania butli - jest to aż 17 magazynków! Kolejną zaletą tego modelu jest możliwość uzupełnienia powietrza w załączonym zbiorniku bez konieczności jego wykręcania - tuż przed manometrem znajduje się gniazdo końcówki ładowania. Sama butla jest częściowo osłonięta drewnianym łożem od przodu zakończonym tzw. rybim pyskiem.

UWAGA!!!

Do ładowania wiatrówek PCP konieczne jest źródło zasilania w sprężone powietrze:
- butla, z której można przetoczyć za pomocą zestawu ładującego PCP.
- naładować za pomocą pompki. 

Zapas powietrza może być zatem uzupełniony na dwa sposoby: uzupełnienie z zewnętrznego źródła lub poprzez wymianę butli.

Wyższość wiatrówek PCP (ang. Precharged Pneumatics) nad wiatrówkami sprężynowymi objawia się w braku odrzutu spowodowanego ruchem tłoka napędzanego sprężyną wewnątrz cylindra - ruch elementów ważących niecałe 10 g jest nieodczuwalny dla strzelca i karabinu ważącego ponad 3 kg. Z tego względu PCP umożliwiają nie tylko stosowanie delikatniejszych wytrzymałościowo ale i oferujących większe powiększenie celowników optycznych - karabin w chwili strzału może spoczywać na rękach strzelca bez obawy o jego podskakiwanie i znaną z silnych sprężyn "narowistość".

Karabin ma lufę długości 31 cm, która całkowicie jest objęta grubym płaszczem przywodzącym na myśl grube lufy varmintowe z broni myśliwskiej. Wewnątrz płaszcza znajduje się przestrzeń pozwalająca rozprężyć się powietrzu uchodzącemu z lufy za wystrzelonym śrutem - stabilizuje go tuż po opuszczeniu lufy zapobiegając jego "odskokom" oraz skutecznie wyciszając odgłos wystrzału. Płaszcz zakończony jest zewnętrznym gwintem męskim 1/2 cala UNF, na który nakręcane jest urządzenie wylotowe - osobom zainteresowanym wyciszeniem wiatrówki rozwiązanie to pozwala zastosować dostawny tłumik dźwięku.

Osadę wykonano z drewna orzechowego - ciekawie wyprofilowanego i  ryflowanego w miejscach chwytów. Przód łoża - chwytu przedniego w miejscu osłaniającym mocowanie butli sprężonego powietrza jest rozszerzony i nosi nazwę "rybiego pysku" - został wykonany z drzewa różanego. Kolba typu monte carlo posiada bardzo wyraźnie podniesioną bakę (poduszkę policzkową) pozwalającą wygodnie i stabilnie złożyć się do strzału. Miękka gumowa stopka jest regulowana w pionie i może być podniesiona lub opuszczona w zależności od wzrostu i budowy ciała strzelca.

Z przodu łoża oraz pod kolbą znajdują się bączki (zaczepy) umożliwiające założenie pasa nośnego lub dwójnogu.

Mechanizm spustowy może być regulowany w zakresie drogi i ciężaru spustu, a także dla jego pozycji 3D (pozycji wyjściowej: przesunięcia i pochylenia). Po lewej stronie systemu znajduje się nastawna blokada spustu - zabezpiecza ona karabinek przed niezamierzonym wystrzałem. Sam język spustowy ma postać wygodnego, szerokiego trzewika, który dzięki regulacji może być dostosowany do długość palców strzelca.

Oprócz "R" - oznaczającego regulator, karabin posiada także 10-cio strzałowy magazynek. Posiada on sprężynowy mechanizm obrotu - sprężyna jest napinana podczas ładowania magazynka, a obrót o 1/10 następuje każdorazowo podczas ruchu dźwignią napinania. Przed wypadnięciem magazynka podczas napinania sprężyny zbijaka zaworu zabezpiecza jego zamykana oś obrotu.

Czynności przygotowawcze do strzału - przygotowanie porcji powietrza niezbędnej do wystrzelenia śrutu oraz samo wprowadzenie śruciny do lufy, skąd zostanie wystrzelona - wykonywane są sekwencyjnie niejako bez udziału strzelca, tzn. że wykonuje on je podczas ruchu dźwignią napinania. Znajduje się ona z tyłu całego systemu i przypomina zamek 4-taktowy, znany np. z legendarnych karabinów Mosin. Takie usytuowanie pozwala szybko oddawać strzały jeden po drugim bez konieczności zmiany pozycji karabinu.

Ten celny i stabilny, a także estetyczny i bardzo ergonomiczny karabin to majstersztyk pneumatyki strzeleckiej, podobnie jak jego sławny kuzyn Super10 znajdzie uznanie szerokiej rzeszy wśród strzeleckiej braci.

Wiatrówka objęta jest 12-miesięczną gwarancją.

podobne produkty