Broń alarmowa

Broń alarmowa

Kategoria broń alarmowa przeznaczona do pistoletów i rewolwerów strzelających amunicją 6 mm long oraz pistoletów i rewolwerów hukowych na amunicję typu 6 mm short.
Polskie przepisy prawne dopuszczają na polskim rynku możliwość nabywania i posiadania bez dodatkowych pozwoleń rewolwerów i pistoletów hukowych strzelających amunicją w kalibrze do 6 mm bocznego zapłonu.
Oznacza to że ten typ amunicji musi być zbijany (odpalany w pistolecie hukowym) poprzez uderzenie w boczny rant kryzy amunicji.
Inaczej jest przy amunicji do broni palnej centralnego zapłonu. Tam iglica uderza centralnie w środek spłonki.
To rozróżnienie jest istotne gdyż w kalibrze do 6 mm występuje również ta z zapłonem centralnym, jednak jej nabywanie reglamentowane jest pozwoleniem na broń małokalibrową.
Na broń alarmową do 6 mm z bocznym zapłonem nie potrzeba pozwolenia ale koncesjodawca (MSWiA) wymaga ewidencjonowania takiej sprzedaży.
Dlatego kupując pistolet hukowy lub rewolwer hukowy na amunicję bocznego zapłonu niezbędne jest podanie serii i nr dowodu osobistego nabywcy zgodnie z Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 roku Dz.U. 2019 poz. 1214.