Broń alarmowa

Broń alarmowa

Kategoria broń alarmowa przeznaczona do pistoletów i rewolwerów strzelających amunicją 6 mm long oraz pistoletów i rewolwerów hukowych na amunicję typu 6 mm short.
Polskie przepisy prawne dopuszczają na polskim rynku możliwość nabywania i posiadania bez dodatkowych pozwoleń rewolwerów i pistoletów hukowych strzelających amunicją w kalibrze do 6 mm bocznego zapłonu.
Oznacza to że ten typ amunicji musi być zbijany (odpalany w pistolecie hukowym) poprzez uderzenie w boczny rant kryzy amunicji.
Inaczej jest przy amunicji do broni palnej centralnego zapłonu. Tam iglica uderza centralnie w środek spłonki.
To rozróżnienie jest istotne gdyż w kalibrze do 6 mm występuje również ta z zapłonem centralnym, jednak jej nabywanie reglamentowane jest pozwoleniem na broń małokalibrową.
Na broń alarmową do 6 mm z bocznym zapłonem na amunicję typu long nie potrzeba pozwolenia ale koncesjodawca (MSWiA) wymaga ewidencjonowania takiej sprzedaży.
Dlatego kupując pistolet hukowy lub rewolwer hukowy na amunicję bocznego zapłonu typu long niezbędne jest podanie serii i nr dowodu osobistego oraz numeru pesel celem tylko i wyłącznie wewnętrznej ewidencji sprzedaży.
W przypadku broni alarmowej bocznego zapłonu o kalibrze 6 mm short nie jest wymagane podawanie takich danych jak przy zakupie broni alarmowej bocznego zapłonu kalibru 6 mm long.