Wiatrówki długie PCA

Wiatrówki długie PCA

Wiatrówki długie PCA to karabinki długie PCA wykorzystujące energię ze sprężonego powietrza gromadzonego w wiatrówce za pomocą wbudowanej pompki.
Każda wiatrówka długa PCA posiada zintegrowaną w jej konstrukcji pompkę. Za jej pomocą sprężamy powietrze które zostaje zmagazynowane w wewnętrznym zbiorniku karabinka.
W celu oddania strzału konieczne jest wykonanie przynajmniej jednego ruchu pompką. W zależności od modelu cykl ten może być kilkukrotnie powtórzony zwiększając ciśnienie zgromadzone w zbiorniku co przekłada się na oddanie strzału z większą prędkością początkową.
W wiatrówkach długich PCA konieczne jest wykonanie ruchów pompką podobnie jak w karabinkach sprężynowych naciągnięcie sprężyny.
Podstawowa różnica polega na tym że w karabinku sprężynowym naciągnięta sprężyna napędza tłok i spręża ciśnienie potrzebne do oddania strzału dopiero w momencie naciśnięcia spustu.
Powoduje to efekt szarpnięcia zmniejszający celność. W karabinkach długich PCA ruch napinający pompkę powoduje skumulowanie sprężonego powietrza które to bezpośrednio wykorzystywane jest do napędzenia śrutu.
Przekłada się to w istotny sposób na precyzję strzału ponieważ podczas naciśnięcia spustu nie ma żadnego efektu odrzutu (podobnie jak w karabinkach CO2 lub PCP)
Cykl pompowania konieczny jest do wykonania przed każdym strzałem.

Zalety wiatrówek PCA:

- brak efektu odrzutu podczas strzelania
- duża powtarzalność punktu trafienia przy zachowaniu tej samej ilości cykli pompowania przed każdym strzałem
- niskie koszty eksploatacyjne (brak konieczności zakupu kapsuł CO2)

Minusy wiatrówek PCA:

- konieczność wykonania cyklu pompowania przed każdym strzałem
- niska szybkostrzelność