Dmuchawki

Dmuchawki

Dmuchawka jest to proste urządzenie w postaci rurki z ustnikiem z której wystrzeliwane są pociski za pomocą sprężonego powietrza z ust. W prymitywnych dmuchawkach do strzelania brak wyodrębnionego ustnika, użytkownik dmucha po prostu w końcówkę rurki. Długość dmuchawki może być zróżnicowana, od kilkunastu centymetrów do znacznie dłuższych  kilkudziesięciu centymetrowych a nawet kilku metrowych.
Główne zadanie dmuchawek w przeszłości to broń do polowania. Dmuchawka używana jest także w tym celu do dzisiaj głównie w koczowniczych plemionach Indian Ameryki Południowej, w Indochinach, Indonezji oraz w Indiach. Wykonana z bambusu lub innej rośliny o pustym rdzeniu, lub z rośliny, gdzie usunięcie rdzenia nie sprawia większych trudności.
Do polowania używane są ostro zakończone strzałki które nacierane są trucizną pozyskiwaną w naturalny sposób od jadowitych płazów.
W sporcie dmuchawki używane są rekreacyjnie do trafiania strzałkami w twarde maty piankowe.
Mogą być ciekawą alternatywą do wszelkiego rodzaju wiatrówek, łuków oraz replik ASG uzupełniając rozrywkę wielbicielom strzelectwa.

W sprzedaży dostępne są dmuchawki do strzelania wykonane zazwyczaj z plastiku, z wyodrębnionym ustnikiem, z zestawem strzałek, które można także nabyć w osobnej ofercie.