Noże składane

Noże składane

W kategorii noży składanych znajduje się ilościowo największa oferta naszego sklepu dlatego że są one najpopularniejszym typem wybieranych spośród wszystkich noży.
Cechą charakterystyczną, którą posiada każdy nóż składany jest możliwość schowania ostrza w rękojeści poprzez jego złożenie na pół.
Do kategorii noży składanych możemy zaliczyć również noże ratownicze oraz noże sprężynowe. Do tych drugich zaliczamy również nóż typu bagnet pełniący po rozłożeniu rolę sztyletu zamocowanego na karabinie AK47
Występuje wiele typów noży składanych z podziałem na typ ostrza, sposób jego blokady, materiału z którego wykonane są rękojeści, z rodzaju stali a jakiego wykonane są głównie oraz ze względu na wielkość noża i długość ostrza.
Najpopularniejsze typy ostrzy ze względu na kształt to bowie, clip-point, drop-point, spear-point, tanto, dagger.
Producenci dość elastycznie kształtują nazewnictwo danego typu dlatego ten podział jest bardziej umowny niż faktyczny.
Najbardziej prostym i łatwym do odróżnienia jest podział ze względu na rodzaj stali głowni. Można w ten sposób wyróżnić noże wykonane ze stali nierdzewnej (różnego rodzaju stopu stali szlachetnych) oraz na te wykonane ze stali węglowej (stal karbonowa).
Noże wykonane ze stali szlachetnych są prostsze w utrzymaniu i konserwacji jednakże właściwości tnące oraz łatwość ostrzenia przemawiają na korzyść noży wykonanych ze stali węglowej.
Niestety stale węglowe ulegają korozji i konieczne jest ich częste zabezpieczanie przed rdzą.
W kategorii noże składane najbardziej popularnym jest nóż kandar ze względu na ilość modeli oraz niską cenę, popularnością wśród miłośników militariów cieszy się także nóż typu bagnet.