Noże motylkowe

Noże motylkowe

Noże motylki wywodzą się z Filipin, a nazwa balisong która też jest stosowana w ich nazewnictwie wywodzi się od małej miejscowości Balisung.

Jest to specyficzna grupa noży składanych dla której cechą charakterystyczną jest sposób zamknięcia ostrza w uchwycie. Jest to prosty w budowie nóż składany, wbrew powszechnej opinii bardzo bezpieczny, po złożeniu - zamknięciu całe ostrze noża motylka jest schowane i zabezpieczone.
Noże motylkowe składane są poprzez otwarcie tylnej strony uchwytu oraz symetryczne jego rozłożenie poprzez obrót obiema częściami rękojeści o 180 stopni.
Pierwotnym przeznaczeniem tego typu noży motylkowych była walka wręcz. Złożony spełniał rolę kubotanu i wystarczył odpowiedni jeden ruch ręki i zamieniał się w nóż bojowy.
Obecnie noże motylkowe używane są kolekcjonersko a sposób ich otwierania dostarcza użytkownikom wiele zabawy.
Jego sprawne i bezpieczne otwarcie oraz zamknięcie jedną ręką wymaga wielu treningów a finalnie może stać się umiejętnością której niejedna osoba może pozazdrościć. Każdy nóż motylek posiada blokadę otwierania i zamykania. Jest to zazwyczaj wygodny zaczep w jednej z rękojeści, który umieszczamy w drugiej rękojeści noża.

Noże motylki posiadają ostrze jedno lub dwustronne, w zależności od modelu. Nóż składany typu balisong zazwyczaj wykonany jest z wysokiej jakości metali, rękojeść może być ażurowa lub pełna. W naszym sklepie znajdą Państwo tego typu noże składane jakimi są noże motylki firm Joker, Kandar, Walther.