Wiatrówki krótkie PCA

Wiatrówki krótkie PCA

Wiatrówki krótkie PCA to pistolety wykorzystujące energię ze sprężonego powietrza gromadzonego w wiatrówce za pomocą wbudowanej pompki.
Każda wiatrówka PCA krótka lub długa posiada zintegrowaną z jej konstrukcją pompkę. Za jej pomocą sprężamy powietrze które zostaje zmagazynowane w wewnętrznym zbiorniku pistoletu.
W celu oddania strzału konieczne jest wykonanie przynajmniej jednego ruchu pompką. W zależności od modelu wiatrówki PCA cykl ten może być kilkukrotnie powtórzony, przez co zwiększajamy ciśnienie zgromadzone w zbiorniku co przekłada się na oddanie strzału z większą prędkością początkową.
W wiatrówkach krótkich PCA konieczne jest wykonanie ruchów pompką podobnie jak w pistoletach sprężynowych naciągnięcie sprężyny.
Podstawowa różnica polega na tym że w pistolecie sprężynowym naciągnięta sprężyna napędza tłok i spręża ciśnienie potrzebne do oddania strzału dopiero w momencie naciśnięcia spustu.
Powoduje to efekt szarpnięcia zmniejszający celność. We wiatrówkach krótkich PCA ruch napinający pompkę powoduje skumulowanie sprężonego powietrza które to bezpośrednio wykorzystywane jest do napędzenia śrutu.
Przekłada się to w istotny sposób na precyzję strzału ponieważ podczas naciśnięcia spustu nie ma żadnego efektu odrzutu (podobnie jak w pistoletach CO2 lub PCP)
Cykl pompowania konieczny należy wykonać przed każdym strzałem.

Zalety wiatrówek pistoletów PCA:

- brak efektu odrzutu podczas strzelania
- duża powtarzalność punktu trafienia przy zachowaniu tej samej ilości cykli pompowania przed każdym strzałem
- niskie koszty eksploatacyjne (brak konieczności zakupu kapsuł CO2)

Minusy wiatrówek pistoletów PCA:

- konieczność wykonania cyklu pompowania przed każdym strzałem
- niska szybkostrzelność