Broń czarnoprochowa

Broń czarnoprochowa

Broń czarnoprochowa jest to poprzednik klasycznej broni palnej w której wystrzeliwanie pocisku odbywa się poprzez gwałtowne spalanie czarnego prochu.
Broń taka była produkowana do końca XIX wieku (nie licząc jej późniejszych replik) a później zastąpiona bronią na amunicję scaloną zawierającą inne skuteczniejsze materiały miotające jak np. proch bezdymny lub prochy nitrocelulozowe.
W Polsce nabywanie i posiadanie broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania produkowanej do 1885 roku lub jej strzelających replik jest legalne i nie wymaga dodatkowych czynności prawnych takich jak rejestracja lub uzyskanie pozwolenia.
Dotyczy to również nabywania części do tej broni oraz kapiszonów. W przypadku chęci nabywania czarnego prochu konieczne jest uzyskanie Europejskiej Karty Broni na zakupioną jednostkę.
Czynność ta jest jedynie formalnością po przedstawieniu dowodu zakupu wystawionego przez koncesjonowany sklep z bronią (PHU ARTBRON Koncesja MSWiA nr B-118/2004) oraz wysłaniu wniosku wraz ze zdjęciem oraz opłatą skarbową do Komendy Wojewódzkiej Policji właściwej ze względu na adres zamieszkania.
W ofercie sklepu znajduje się broń czarnoprochowa Pietta. Włoska firma Pietta to znany i ceniony producent tego typu rewolwerów.
Każdy oferowany rewolwer Pietta w naszym sklepie jest jednostką nową i sprawdzoną pod względem technicznym. Rewolwer Pietta to wysokiej jakości broń czarnoprochowa ceniona przez znawców i posiadaczy tego typu broni, dlatego broń czarnoprochowa Pietta cieszy się od lat niesłabnącą popularnością.
Posiadanie i nabywanie broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania nie wymaga pozwolenia ale koncesjodawca (MSWiA) wymaga ewidencjonowania takiej sprzedaży.
Dlatego przy zakupie broni czarnoprochowej niezbędne jest podanie serii i nr dowodu osobistego celem tylko i wyłącznie wewnętrznej ewidencji sprzedaży zgodnie z Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 roku Dz.U. 2019 poz. 1214..
Dane te będą również wypisane na dokumencie sprzedaży potrzebnym do otrzymania Europejskiej Karty Posiadacza Broni.