ŁUCZNICTWO

Łucznictwo - kategoria oferuje wszelkiego rodzaju łuki klasyczne, bloczkowe, strzały do łuków i kusz oraz różnego rodzaju akcesoria łucznicze niezbędne każdemu łucznikowi.
Oprócz łuków dział oferuje również proce z akcesoriami.
Podstawowy podział łuków ze względu na budowę:

1) Łuki tradycyjne - konstrukcja łuku oparta na dwóch ramionach umieszczonych w majdanie i połączonych końcami cięciwą.
Łuki te charakteryzują się prostotą konstrukcji ale trudniejszą obsługą niż łuki bloczkowe. Siła potrzebna do osiągnięcia maksymalnej mocy łuku dostępna jest w skrajnym naciągnięciu cięciwy.
Sprawia to że łucznikowi trudniej jest utrzymać stabilnie napiętą cięciwę przed oddaniem strzału. Inaczej jest w łukach bloczkowych.

2) Łuki bloczkowe - konstrukcja łuku oparta jest na dwóch mimośrodowych krążkach z nawiniętymi kablami wspomagającymi napięcie cięciwy.
W przeciwieństwie do łuków klasycznych maksymalna siła napięcia cięciwy nie przypada w jej skrajnym naciągnięciu ale mniej więcej w 3/4 części drogi roboczej napinanej cięciwy.
Dzięki temu po naciągnięciu strzały w cięciwie łucznik nie ma obciążonych palców przytrzymujących napiętą cięciwę w takim stopniu jak to ma miejsce w łukach klasycznych.
Ułatwia to znacznie celowanie oraz precyzyjne strzelanie.

Łucznictwo to także akcesoria łucznicze czyli między innymi strzały, ochraniacze na przedramię, skórki, podstawki pod strzałę, celowniki, kołczany, maty, tarcze i inne.

Łucznictwo jest pięknym sportem i warto się nim zainteresować, ma jedną wadę, wciąga i uzależnia ;)