Noże ze stałą klingą

Noże ze stałą klingą

to noże nie posiadające możliwości złożenia, zawsze są gotowe do użycia. Klinga w tych nożach jest połączona na stałe z rękojeścią. Najbardziej popularne w tej kategorii są noże stalowe full tang, z jednego kawałka stali, gdzie metal jest zakotwiczony w rękojeści. Cechują się dużą odpornością na uszkodzenia. Inny typ dobrego noża stalowego ze stałą klingą to tang, gdzie konstrukcja noża to kawałek metalu ze stożkiem na końcu, który jest zatopiony w rękojeści. Najbardziej popularne noże ze stałą klingą to noże którymi posługujemy się codziennie - noże kuchenne, także większość noży myśliwskich jest tego typu. Noże ze stałą klingą w większości są sprzedawane z pochwą, to ważne, z powodu jego budowy łatwo się nim zranić gdy jest ogólnie dostępny dla osób postronnych.

W tej kategorii znajdziemy noże stalowe, wykonane z różnych rodzajów stali nierdzewnej (różnego rodzaju stopu stali szlachetnych) i węglowej (stal karbonowa). Dobry nóż stalowy posiada idealnie wyprofilowaną głownię, z wysokiej jakości stali. Większość noży stalowych ze stałą klingą sprzedawanych jest w komplecie z pochwami polimerowymi, skórzanymi lub z cordury.
Najlepszy nóż stalowy wykonany ze stali szlachetnych jest prostszy w utrzymaniu i konserwacji jednakże właściwości tnące oraz łatwość ostrzenia przemawiają na korzyść noży wykonanych ze stali węglowej.