Wiatrówki długie PCP

Wiatrówki długie PCP

Wiatrówki długie PCP to grupa karabinków w których źródłem energii potrzebnej do wystrzelenia śrutu jest sprężone powietrze.
Powietrze to umieszczone jest w kartuszu karabinka a każdy strzał powoduje uwolnienie jego dawki która napędza pojedynczy strzał.
Karabinek długi PCP jest najcelniejszym wśród wszystkich rodzajów długich karabinków czyli najlepszą dostępną wiatrówką długą PCP.
Wszystkie karabinki w których zastosowano tego rodzaju napęd cechują się bardzo wysoką powtarzalnością strzału oraz jego precyzją.
Podobnie jak karabinki na sprężone CO2 nie posiadają żadnego odrzutu przy strzale jednak w porównaniu do nich osiągają dużo większe prędkości śrutów oraz mają znacznie lepszą charakterystykę powtarzalności energii podczas strzelania z jednego cyklu ładowania karabinka.
Do ich ładowania konieczne jest posiadanie zewnętrznego źródła zasilania takiego jak pompka PCP lub butla PCP. Można również korzystać z butli nurkowej.
Bez tego niestety nie ma możliwości napełnienia sprężonym powietrzem gdyż ciśnienie potrzebne do prawidłowego nabicia karabinka zaczyna się or 100 ATM a kończy nawet na 300 ATM

Zalety wiatrówek PCP:

- wysoka powtarzalność strzału (zastosowanie regulatorów ciśnienia w wybranych modelach)
- brak odrzutu podczas strzelania
- brak konieczności spuszczania powietrza podczas przechowywania karabinka
- bardzo duże możliwości tuningu, energie wiatrówek długich PCP osiągają nawet po 150 Jouli (broń pneumatyczna FAC - konieczność rejestracji)
- możliwość stosowania magazynków zwiększających szybkostrzelność

Minusy wiatrówek PCP:

- konieczność zakupu zewnętrznego źródła zasilania (pompka, butla)
- wysoka cena

Karabinki długie PCP to elitarna grupa wiatrówek długich. Wysokie koszt zakupu rekompensuje się w czasie dając maksymalne zadowolenie z osiąganych wyników oraz przyjemność ze strzelania.