Petardy

Petardy

Petardy hukowe to kategoria w której znajdują się wszelkiego rodzaju fajerwerki których głównym działaniem jest emisja dźwięku (huk).
Dodatkowo w zależności od modelu petardy przed wybuchem mogą emitować dźwięk (gwizd), światło lub efekt trzasków (crackling).
Wszystkie oferowane obecnie petardy na polskim rynku muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa potwierdzone europejskim certyfikatem CE.
Dlatego dostępne są jedynie te odpalane poprzez lont czyli petardy lontowe.
Petardy odpalane poprzez potarcie o draskę nie spełniają norm bezpieczeństwa i dlatego od 2017 roku nie mogą być oferowane do ogólnej sprzedaży.
Wszyskie zarówno duże petardy jak i te mniejsze mają podobny czas opóźnienia od odpalenia do wybuchu.
Jest to mniej więcej 7 sekund. Czas ten nie może być ani krótszy ani dłuższy. Zbyt krótki czas powodowałby ryzyko niedostatecznego oddalenia się petardy lontowej po odpaleniu.
Natomiast zbyt długi czas mógłby wprowadzać w błąd odpalającego gdyż nie wiadomo by było w jakim momencie petarda wybuchnie.
Oprócz certyfikatu wszystkie petardy hukowe zarówno małe jak i duże petardy mają określone wielkość materiału wybuchowego tzw. NEC, nazwę producenta i importera oraz instrukcję użytkowania w języku polskim