Pałki

Pałki to świetne narzędzia do obrony przed agresywnym napastnikiem lub zwierzęciem. Ich ogromne zalety to:  możliwość bardzo szybkiego dobycia, brak wymogu szczegółowego obeznania, brak wymaganych specjalnych zezwoleń oraz dostępność w wielu sklepach.

Pałki dzielimy na dwie kategorie: pałki typu tonfa oraz pałki teleskopowe, te ostatnie z kolei dzielimy na sztywne i sprężynowe.

Pałki typu tonfa oraz pałki gumowe najbardziej kojarzą się ze służbami ochrony, bo przez nich są najczęściej używane w celu uspokojenia tłumów lub jednego agresywnego napastnika w miejscu publicznym. Ten rodzaj pałek cechuje się największą wytrzymałością oraz małą możliwością uszkodzenia z powodu gumowej budowy. Tonfa z reguły zbudowana jest z twardego materiału, natomiast pałka gumowa zazwyczaj dostępna jest z giętkiej i elastycznej gumy.

Pałki teleskopowe sprężynowe są lepszym wyborem dla cywili w celu samoobrony z powodu możliwości schowania jej do kieszeni lub przypięcia do spodni. Po jej szybkim dobyciu wystarczy zrobić zamach pod kątem 45 stopni aby dwusegmentowe ramię wysunęło się i było gotowe do użycia. Wykonana jest najczęściej z lekkiego, ale bardzo mocnego materiału.

Pałki teleskopowe sztywne są najskuteczniejsze przeciwko zdeterminowanemu przeciwnikowi z powodu możliwości zadania bardzo mocnych uderzeń. Dzięki niej istnieje możliwość duszenia napastnika, podcięcia i wykonania tak zwanej dźwigni.