Dodatki

Dodatki jako uzupełnienie odzieży to bardzo szeroki zakres rożnego rodzaju ochraniaczy, zarówno kolanowych jak i łokciowych a także wszelkiego rodzaju peleryny przeciwdeszczowe, moskitiery i inne.

Ochraniacze na łokcie i kolana są niezbędne do uniknięcia nie tylko otarć naskórka ale przede wszystkim pomagają uniknąć mniejszych jak i większych kontuzji stawów kolanowych czy łokciowych. Jest to konieczny dodatek odzieży do wyposażenia osoby aktywnej fizycznie bez względu na wiek. Ochraniacze na łokcie i kolana wykonane są z dobrych jakościowo a przede wszystkim wytrzymałych materiałów, mających także oprócz funkcji ochronnych zapewnić komfort podczas użytkowania, dlatego możemy spotkać się z ochraniaczami pełniącymi dodatkowo funkcję termiczną.

Stuptuty zapewniają ochronę przed wilgocią, chronią przed przemoknięciem nogawek spodni podczas wypraw leśnych, polowań, wycieczek górskich w śniegu. Stuptuty zakładane są na buty, z reguły posiadają pasek, linkę czy inne zabezpieczenie które po założeniu znajduje się pomiędzy obcasem a właściwą podeszwą buta, utrzymując stuptut we właściwym miejscu. Wybierając stuptuty dobierajmy właściwy rozmiar, zwróćmy uwagę na jakość materiału oraz stopień wodoodporności.

Moskitiera na głowę to ważny dodatek podczas wypraw gdzie stykamy się z dużą ilością owadów, a zwłaszcza komarów. Zakładana może być bezpośrednio na głowę jak i na czapkę. Moskitiera na głowę lub na czapkę wykonana jest z cienkiej dość gęsto utkanej siatki, dodatkowo może posiadać sznurek do ściągnięcia - zmniejszenia obwodu w okolicach szyi lub ramion aby uniemożliwić owadom dostanie się pod siatkę.

Peleryny przeciwdeszczowe są obowiązkowym dodatkiem ekwipunku każdego turysty choć nie tylko. Zapewniają ochronę przed deszczem, mżawką. Wybór wśród peleryn przeciwdeszczowych jest bardzo szeroki, poczynając od koloru, rodzaju kamuflażu, rozmiaru itp.