Łucznictwo – od czego zacząć?

Łucznictwo – od czego zacząć?

Łucznictwo – od czego zacząć?

Od czego zacząć swoją przygodę z łucznictwem? Przede wszystkim od wyboru właściwego łuku.

Jaki łuk będzie dla mnie idealny? Na wybór właściwego łuku wpływ ma nasz wiek, płeć, wzrost, kondycja sportowa i kwota jaką dysponujemy na jego zakup. Wczytując się w opisy proponowanych w sklepach łuczniczych łuków pierwsze co dostrzegamy to siła naciągu podana w LBS (funty). Ze względu na wiek, płeć i kondycję sportową podział ze względu na siłę naciągu wygląda mniej więcej następująco:

Siła naciągu dla kobiet:
10-16 Lbs dla dziewczynek w wieku poniżej 12 lat
16-24 Lbs dla nastolatek średnio aktywnych sportowo
24-28 Lbs dla nastolatek aktywnych sportowo i początkujących w łucznictwie kobiet
od 28 Lbs dla aktywnych sportowo kobiet

Siła naciągu dla mężczyzn:
14-20 Lbs dla chłopców w wieku poniżej 12 lat
20-28 Lbs dla nastolatków średnio aktywnych sportowo
28-32 Lbs dla nastolatków aktywnych sportowo
od 32 Lbs dla aktywnych sportowo mężczyzn

Zaczynając swoją przygodę z łucznictwem warto nawet zacząć od słabszego łuku, ponieważ źle dobrany łuk gdzie moc jest zbyt duża w stosunku do możliwości strzelca może utrwalić złe nawyki strzeleckie, ponieważ strzelec podczas naciągania cięciwy skraca naciąg, nie dociąga cięciwy optymalnie przez co technicznie źle wykonuje strzał a łuk strzela gorzej. Tak więc paradoksalnie wybranie słabszego łuku na początek pomoże nam wyrobić sobie dobrą technikę.

Kompletując swój zestaw łuczniczy zaczynamy od łuku, do niego dobieramy strzały, pokrowiec lub walizkę, podstawkę, celownik itp. Łucznictwo jest wspaniałym sportem rekreacyjnym, to ciekawy sposób na miłe spędzenie czasu i bardzo interesująca forma aktywności fizycznej. Do tego bardzo zaraźliwa, kto wie, czy rozpoczynając swoją przygodę z łucznictwem nie wciągniemy w nią swoją rodzinę czy przyjaciół ;)

Wybierając łuk często pierwszy dylemat z jakim przychodzi nam się zmierzyć to łuk bloczkowy czy łuk tradycyjny?

Łuki bloczkowe

Łuk bloczkowy posiada budowę bardziej kompaktową niż łuk tradycyjny. Jak sama nazwa wskazuje ten łuk posiada system bloczków na który nawinięta jest cięciwa. Majdan łuków bloczkowych zbudowany może być ze stopów aluminium, miedzi, z włókna węglowego. Z uwagi na materiały użyte do jego produkcji łuki bloczkowe są mało podatne na zmianę temperatury otoczenia i wilgotności. Majdan jest głównym elementem łuku i stanowi bazę do przymocowania akcesoriów łuczniczych takich jak podstawka pod strzałę, stabilizator, celownik, bloczki. Podczas naciągnięcia cięciwy cała energia gromadzi się w ramionach łuku a nie w bloczkach. Z uwagi na swoją dość sztywną budowę uniemożliwione zostało komfortowe naciąganie cięciwy, dlatego rozwiązanie systemu bloczków, na które nawinięta jest cięciwa a te są podłączone za pomocą kabli z przeciwległym ramieniem łęczyska ułatwia naciąganie cięciwy.  Podczas naciągania cięciwy następuje obrót bloczków, co pociąga za sobą naciągnięcie nawiniętych na bloczki kabli. Kable z kolei naprężają ramiona kumulując w nich energię potencjalną. Naciągając cięciwę łuku czujemy, iż w pewnym momencie siła, którą używamy, po osiągnięciu maksimum, maleje , to  tzw "efekt "odpuszczenia". Siła "odpuszczenia" to mniej więcej pomiędzy 35% a 20% wartości szczytowej. Działanie bloczka powoduje, iż w momencie działania siły odpuszczenia, siła potrzebna do utrzymania strzały jest wówczas najmniejsza, a to pozwala łucznikowi na dłuższe celowanie a co za tym idzie dokładniejsze strzelanie.

Porównując łuki bloczkowe z innymi na jego korzyść przemawiają argumenty, iż posiada dużą powtarzalność strzałów, wytrzymałość i zasięg, zminimalizowane drgania, na co ma wpływ pionowa konstrukcja łuku i przyciąganie się ramion podczas naciągania cięciwy.

Łuki tradycyjne

Łuki tradycyjne nie wykorzystują systemu bloczków przy naciąganiu cięciwy. Ich konstrukcja opiera się na dwóch ramionach umieszczonych na majdanie i połączonych cięciwą.
Łuki te charakteryzują się prostotą konstrukcji ale trudniejszą obsługą niż łuki bloczkowe. Siła potrzebna do osiągnięcia maksymalnej mocy łuku dostępna jest w skrajnym naciągnięciu cięciwy.
Sprawia to że łucznikowi trudniej jest utrzymać stabilnie napiętą cięciwę przed oddaniem strzału. Inaczej jest w łukach gdzie zastosowano system bloczków. Łuki tradycyjne posiadają majdan wykonany z drewna, ale stosuje się też nowocześniejsze materiały takie jak włókno węglowe, stopy aluminium itp. które zwiększają wytrzymałość danego łuku i wpływają na zmniejszenie jego ceny.

Nie istnieje jeden rodzaj łuku tradycyjnego, stylizowane na broń używaną w różnych rejonach geograficznych różnią się między sobą. Wśród łuków tradycyjnych wyróżniamy chociażby łuki proste, długie łuki angielskie, refleksyjne (azjatyckie).