Siatki celownicze

Siatki celownicze

Siatki celownicze

W lunetach celowniczych występuje wiele rodzajów siatek celowniczych. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych siatek stosowanych w optyce do strzelectwa sportowego w karabinkach pneumatycznych.

Krzyż MIL DOT

mil dot.jpg (19 KB)

Najbardziej złożony krzyż w lunetach celowniczych. Na cienkich częściach ramion krzyża umieszczono w odstępach (zwykle 3 lub 5 MOA) kropki ułatwiające nanoszenie poprawek w pionie i w poziomie.
Jest to krzyż stosowany w broni pneumatycznej przez strzelców Field Target, gdyż pozwala szybko i bardzo precyzyjnie nanosić poprawki na odległość i znios (poprawkę na wiatr).
Siatka Mil-Dot jest aktualnie najczęściej używaną siatką przez większość formacji snajperskich na świecie.
W przypadku wiatrówek, jest to jedna z najlepszych siatek dla kogoś, kto naprawdę poważnie traktuje strzelanie.

Krzyż30/30

krzyż 30.jpg (60 KB)

Krzyż składa się z czterech grubych ramion przechodzących w środku krzyża w cienkie "włosy".
Krzyż ten umożliwia bardzo precyzyjne celowanie do wszelkiego rodzaju obiektów.
Z uwagi na to, iż przypomina krzyż stosowany przez wojskowych snajperów, nie jest zbyt popularny w konserwatywnych kręgach myśliwskich w Europie. Za to znani z praktycznego podejścia do strzelectwa Amerykanie stosują ten krzyż do wszelkich odmian strzelania i jest to bodaj najpopularniejszy krzyż spotykany w lunetach w USA. Jest to krzyż bardzo często stosowany w lunetach wiatrówkowych i umożliwia zarówno strzelanie precyzyjne (cienkie włosy w centrum krzyża) jak też szybkie, instynktowne strzelanie w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych (pomagają w tym grube ramiona główne). Druga nazwa, krzyż "30/30" bierze się stąd, iż krzyż jest tak skonstruowany aby dystans pomiędzy końcami grubych części ramion wynosił w tym krzyżu 30 cali na dystansie 100 yardów (najczęściej przy standardowym przybliżeniu 4 razy). Jest to jeden z najlepszych krzyży ogólnego przeznaczenia.

Krzyż 30/30 występuje bardzo często z podświetleniem.  Podświetlane mogą być: część środkowa (tylko cienkie nitki), cały krzyż, oraz może pojawić się wersja z podświetlanym centralnym punktem.